מסגרות לימוד למצטיינים בבתי הספר היסודיים

תכנית "אמירים" לטיפוח מצויינות

התכנית מופעלת לראשונה בבתי הספר היסודיים בתשע"ד ומטרתה לפתח אוירה ותרבות המעודדת מצויינות והצטיינות הן של תלמידים והן של מורים .

הנחת היסוד בתכנית זו הינה שיש לזמן לתלמידים למידה משמעותית במגוון תחומי דעת שאינם נכללים בהכרח בתכנית הלימודים הרגילה . תכנים אלו המהווים אתגר אינטלקטואלי , הזדמנות ליצירתיות , העלאת שאלות אותנטיות והתמודדות עם פתרונן בשילוב הפדגוגיות הייחודיות , יגבירו את המוטיבציה של התלמיד ללמידה ויאפשרו לו להצטיין . 

התכנית  מורכבת  משלושה סוגים (שלבים) של העשרה :

         א.     חשיפה לפעילויות חקר כלליות .

        ב.     העמקה (פיתוח חשיבה יצירתית, ביקורתית , פתרון בעיות , קבלת החלטות וכישורי מנהיגות, שימוש מתקדם במאגרי מידע ועוד).

        ג.     חקר אותנטי תוך פיתוח מיומנויות חקר .

 מורי התכנית נדרשים להשתלמות במשך שלוש שנים ומלווים בהדרכה .

מרכז לטיפוח המצויינות תחת חסות "מכון דוידסון", הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע: 

התכנית מיועדת לתלמידים מוכשרים, מצטיינים ומחוננים, בעלי פוטנציאל לימודי גבוה, סקרנות ומוטיבציה מכיתות ה' ו' ביישוב.
התלמידים שנמצאו מתאימים לתכנית נחשפים לנפלאות המדע תוך פיתוח חשיבה רב-כוונית, יצירתית וביקורתית וטיפוח מיומנויות למידה וחקר. 

מסגרות לימוד למצטיינים בבתי הספר העל יסודיים:

לימודי רובוטיקה ומצויינות מדעית

חוג הרובוטיקה מציע לתלמידי שלוש השכבות בחטיבת הביניים למידה חווייתית ומרתקת במהלכה הם נחשפים לעולם הרובוטיקה ופיתוח התוכנה. הלמידה משלבת חוויות והתנסויות המאתגרות את התלמיד לפתור בעיות מהקיימות במציאות

בתחומים שונים ומעודדת את פיתוח החשיבה ההמצאתית תוך חשיפה לתחומים מתקדמים כמו הנדסת תוכנה, פיסיקה ולוגיקה. התכנית  שמה דגש על ערכים כגון עבודת צוות, שיתוף ויצירתיות. הבניה של הרובוט והפעלתו מלמדת את הילדים סבלנות, שיטתיות, סדר ומשמעת עצמית. כמו כן יקבלו התלמידים מושגים בסיסיים באלקטרוניקה, תכנות ומכניקה ויתמודדו בכל מפגש עם אתגר חדש. המצטיינים יקחו חלק בתחרות רובוטיקה בינלאומית המתקיימת מדי שנה בארה"ב. 

כיתת מצויינות מדעית – בחסות מכון דוידסון לחינוך מדעי- הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע

תכנית לטיפוח מצוינות מדעית שמטרתה לחשוף את התלמידים לנפלאות המדע תוך פיתוח חשיבה רב-כיוונית , יצירתית וביקורתית וטיפוח מיומנויות למידה וחקר .

לכיתה זו מתקבלים תלמידים עם סקרנות וברק בעיניים, בעלי הרגלי למידה, חשיבה יצירתית ומשמעת עצמית.

כדי  להתקבל ללימודים בכיתת המדעים, התלמידים עוברים מבחן התאמה במדעים ובמחשבים במעבר מכיתה ו' לכיתה ז'. מתקבלים רק המצטיינים.

אנו רואים בתלמידי כיתות המדעים עתודה להמשך הלימודים בבית הספר במקצוע מדעי מורחב אחד לפחות ברמה של 5 יחידות לימוד לתעודת הבגרות – לימודים המעניקים כרטיס כניסה ללימודים בפקולטות היוקרתיות במוסדות להשכלה גבוהה. השנה משתתפים תלמידי כיתות המצוינות המדעית במחקר ארוך טווח – LTER  - בשיתוף עם המרכז המחקרי ברמת הנדיב. למידה זו כוללת רקע עיוני מדעי, איסוף נתונים עבור מחלקת המחקר , תוך ליווי של חוקר טבע מהמרכז המחקרי ברמת הנדיב. הנתונים שנאספים על ידי התלמידים בעבודה מוזנים למאגר הממוחשב העולמי, המשמש חוקרים ברחבי העולם בנושאי קיימות ושינויים אקולוגיים על פני כדור הארץ.

בנוסף להרחבה בלימודי המדעים, התלמידים מרחיבים את הידע שלהם בשימוש במחשב ככלי חשוב בתהליך המחקרי. במסגרת העשרה מדעית יוצאים התלמידים לסיורים ולפעילויות מדעיות שונות מחוץ לבית הספר במהלך שנת הלימודים.

תכנית המצוינות במתמטיקה

תכנית המצוינות במתמטיקה מופעלת בחטיבת הביניים מזה שנים מספר כמענה לתלמידים המוכשרים ולאלו המתעניינים במיוחד בתחום המתמטיקה .

לתכנית מוזמנים להצטרף תלמידים שעברו תהליכי מיון קפדניים והם בעלי מוטיבציה גבוהה ללמידה ויכולת חשיבה מתמטית. התלמידים שאותרו לתכנית לומדים בה כחלק ממערכת השיעורים הרגילה שלהם, בקבוצת מצטיינים נפרדת. 

התכנית מאפשרת לתלמידים להעמיק בנושאי הלימוד של תכנית הלימודים המחייבת של משרד החינוך , וכן להרחיב בנושאי העשרה מעבר לה. התלמידים בקבוצת המצוינות במתמטיקה יכולים לגשת לחלק מבחינות הבגרות ל – 5 יח"ל כבר בכיתה י' . בכל שכבה פועלות שתי קבוצות מצוינות במתמטיקה .

מצוינות ומנהיגות

לתלמידים המובילים בחטיבת הביניים מוצע מגוון של פעילויות המאפשרות העשרה ולמידה המרחיבים את תחומי הלימוד שמציעה תכנית הלימודים הרגילה של משרד החינוך . התלמידים מובילים את מועצת התלמידים הבית – ספרית ולוקחים חלק בקורס מנהיגות , בסדנאות להנחיית עמיתים, בקבוצות חקר בחממה הטכנולוגית, בסיורים, בהרצאות ובחשיפה לאמנויות ולתחומי דעת שונים .

מצוינות בספורט

כיתת ספורט בחטיבת הביניים שמה דגש על משחקי כדור, בעיקר כדורעף וכדורסל, אתלטיקה וטניס שולחן. התלמידים בכיתת הספורט פעילים כשחקנים בנבחרת הכדורעף של בית הספר, מתאמנים גם בשעות אחר הצהריים ומייצגים את בית הספר במסגרת ליגת מועדוני בתי הספר ובליגת כדורעף חופים.

פעילויות העשרה ייחודיות כמו רכיבת אופני שטח, פעילויות אתגר, ספורט ימי ולימודי העשרה עיוניים הופכים את הלימודים בכיתת הספורט לחוויה לכל תלמיד ותלמידה .

העיסוק בספורט בחטיבת הביניים תוך הנאה ולמידה ייצור בסיס איתן להמשך הדרך במסלול מורחב של מדעי הספורט ברמה של 5 יחידות לימוד בחטיבה העליונה .